2) Utrudnia negocjacje i walkę o własne prawa – jeśli komuś zależy głównie na akceptacji ze strony drugiej strony, jest w stanie poświęcić bardzo konkretne rzeczy – swój czas i pieniądze – na rzecz tej akceptacji. Daje to wspólnikom i klientom osoby nieśmiałej znaczącą przewagę w interesach.
3) Prowadzi do szybszego wypalenia zawodowego – biznes to sport towarzyski. Kontakty interpersonalne są w tej dziedzinie niemalże nieuniknione. Ponieważ takie doświadczenia są dla osób nieśmiałych dużo bardziej męczące i stresujące, zwykle grozi im szybsze wypalenie zawodowe.
4) Utrudnia korzystanie z okazji biznesowych – wiele okazji biznesowych wymaga zaangażowania się w kontakt z drugą osobą. Dla osób nieśmiałych jest to trudniejsze, więc rezygnują z prób skorzystania z takich okazji dużo częściej niż inne osoby.
Podsumowując – nie będzie przesadą stwierdzenie, że nieśmiałość w biznesie może dosłownie kosztować setki tysięcy albo i miliony złotych. Z drugiej strony, nawet drobny wzrost pewności siebie i przebojowości sprzedawców czy menadżerów firmy może przynieść ogromne korzyści dla całej firmy.