Networking – Korzystanie z Czasu Innych

Networking – Korzystanie z Czasu Innych

 

Kontaktujesz się z innymi ludźmi i uczysz się od nich. Być może masz nawet jakichś prywatnych mentorów, z których wiedzy, umiejętności i doświadczenia czerpiesz. Aby robić to skuteczniej, zwróć uwagę na jeden prosty element – którego tak często brakuje, nie tylko w moim doświadczeniu, ale w doświadczeniu niemalże każdej osoby pełniącej, w jakimś sensie, taką funkcję, z którą się spotkałem.

Wykaż się własną pracą. Najpierw zrób coś swojego, POTEM kieruj się do mentora.

Udostępniwszy swój nr. kontaktowy publicznie, jestem zdumiony tym, jak często obok faktycznych problemów stawianych przez ludzi pojawiają się pytania, na które odpowiedź znaleźć można w ciągu jednego przeszukiwania forum lub jednego zapytania w google. Jak wielkim egoizmem lub jakim brakiem perspektywy trzeba się kierować, by wymagać od kogoś odpowiedzi na pytanie, którą równie łatwo sami możemy znaleźć? Tego nie wiem – ale spotkawszy się z kolejnymi artykułami potwierdzającymi to subiektywne doświadczenie, stwierdziłem, że warto na to zwrócić uwagę, jako że inni ludzie mogą mieć dużo surowsze podejście do takich pytań – i zamiast jedynie skląć pytającego, mogą z miejsca wpisać go na czarną listę i odciąć możliwość skutecznego networkingu dla tej osoby.

Dlatego, gdy korzystasz z czyjeś pomocy, wykaż, że samemu zależy Ci na danych efektach, pokaż co już zrobiłeś w tym obszarze – i dopiero korzystaj z czasu i zasobów drugiej osoby. Jest to tym ważniejsze w kontekście innego wątku który niedawno poruszałem – tego, że ciężka praca i oddanie czemuś 'wciąga’ innych w daną rzeczywistość – więc możesz odkryć, że mentor który normalnie nie udziela odpowiedzi na prywatne pytania, w momencie gdy otrzymuje dowód na to, że dana osoba już włożyła dużo pracy w jakąś kwestie, bardziej otworzy się na możliwość współpracy -bo widzi, że komuś faktycznie zależy, a nie jedynie gada po próżnicy.

To ważna kwestia – korzystaj z niej i buduj swoje sieci w mądry sposób