Jak pracuję ze złamanym sercem

Jak pracuję ze złamanym sercem
Złamane serce jest kolejnym z problemów miłosnych, z którym często zdarza mi się pracować. To sytuacja zachodząca, gdy osoba czuje się źle i nieszczęśliwie po zakończonym związku, często wciąż kochając byłego partnera lub partnerkę. (W odróżnieniu od nieszczęśliwego zakochania, gdzie występuje miłość bez wzajemności i do związku nie dochodzi.) Co ważne – pewien okres złego samopoczucia jest w takiej sytuacji naturalny i wręcz zdrowy. Klient stracił właśnie ważną część swojego życia i to naturalne, że nie czuje się z tym dobrze, podobnie jak naturalnym jest pewien okres żałoby po śmierci bliskiej osoby.Problem pojawia się wtedy, gdy to cierpienie trwa zbyt długo i za bardzo doskwiera klientowi. Dla różnych osób „za długo” może oczywiście znaczyć co innego – dla kogoś może to być trzy dni, dla kogoś innego kilka tygodni, ale można dla ułatwienia założyć, że jeśli problem ciągnie się dłużej niż miesiąc, to warto pomyśleć nad jakąś interwencją.Jak wygląda praca z osobą ze „złamanym sercem”?

Praca ta jest w wielu aspektach podobna do pracy z osobą nieszczęśliwie zakochaną. Jednym z podstawowych psychicznych aspektów miłości jest to, że osoba zakochana buduje w swojej głowie wizję własnej przyszłości z ukochaną osobą. Nie zawsze robi to świadomie, ale nie spotkałem dotąd, mimo bardzo dużej grupy klientów z problemem nieszczęśliwego zakochania lub „złamanego serca”, osoby zakochanej, która nie miałaby takiej wizji.

Jeśli jednak  związek się rozpada, to coś złego dzieje się z tą wizją przyszłości. Dosłownie rozpada się ona i jeśli osoba nie jest w stanie szybko jej sama sobie poskładać na nowo, pojawia się poczucie pustki w życiu, poczucie niespełnienia oraz wiele innych negatywnych emocji..

Dlatego jednym z podstawowych zabiegów przy takiej pracy jest przyjrzenie się reprezentacji przyszłości, jaką ma taki klient i odpowiednia zmiana tej reprezentacji. Zwykle prowadzę to w oparciu o metodę łączącej narzędzia psychologiczne i coachingowe, NLP oraz hipnozę. Ta interwencja robi bardzo dużo dla klientów z takim problemem. Dodatkowe interwencje mogą dotyczyć poczucia wartości takiej osoby i jej przekonań n.t. samych siebie (np. „Skoro mnie nie chce, to znaczy, że jest ze mną coś nie tak”) albo związków w ogóle. W tym obszarze przydają się narzędzia z Panoramy Społecznej, narzędzia coachingowe i psychologiczne oraz NLP.

Drugim istotnym elementem przy pracy ze „złamanym sercem” jest  usunięcie w umyśle klienta skojarzeń, które mogły powstać między różnymi symbolami, a zakończonym związkiem. Chodzi tutaj o wszelkie tzw. „nasze rzeczy” – wspólną piosenkę, symbolizującą dla klienta związek, ulubioną restaurację pary, itp. Chodzi o to, aby klient był w stanie doświadczać tych symboli bez odczuwania negatywnych wspomnień związanych z tym, że właśnie zakończył się jakiś etap jego życia.

Ponadto, zwłaszcza w wypadku dłuższych związków, klient potrzebuje często interwencji dodatkowych, w pokrewnych obszarach lub skierowania do odpowiednich specjalistów z tych dziedzin. Jeśli złamane serce jest efektem końca długotrwałego związku, często pozostaje kwestia podziału majątku, niekiedy również opieki nad dzieckiem, zadbania o dzieci w trakcie tego procesu, czy nawet pomocy w ogarnięciu się na rynku pracy lub zaciśnięciu pasa przy nagłej zmianie sytuacji finansowej. Te wszystkie aspekty również są bardzo istotne i ważne jest zapewnienie klientowi bezpośredniej pomocy lub wsparcia w nich, jeśli tylko istnieje taka potrzeba.

Typowy czas pracy ze „złamanym sercem” to jedna sesja dwugodzinna na pracę z wizją przyszłości, plus ewentualnie druga sesja na „oczyszczenie skojarzeń”. Niekiedy przydatne są ewentualne dodatkowe sesje na pracę z poczuciem własnej wartości lub innymi wspomnianymi powyżej problemami.