Jak to możliwe, że tak szybko osiągasz efekty?

Jak to możliwe, że tak szybko osiągasz efekty?
Wiele szkół terapii sugeruje pracę trwającą nawet przez 5-10 lat, a Ty piszesz o osiąganiu efektów w ciągu 2-10 godzin!

Długa praca terapeutyczna zdecydowanie ma swoje zalety. Pozwala na odkrycie wielu rzeczy o sobie i swoich zachowaniach, opisanych w ramach danej metafory terapeutycznej*. Jeśli masz czas i zasoby do skorzystania z terapii prowadzonego przez dobrego terapeutę – szczerze polecam, uważam, że może to być bardzo przydatne i ciekawe doświadczenie.

 

Jednocześnie jednak, długotrwały okres samoodkrywania i poszukiwania przyczyn niekoniecznie jest najskuteczniejszym rozwiązaniem na konkretne problemy, albo najskuteczniejszą metodą na wprowadzenie w życie konkretnych, praktycznych zmian. W tym celu dużo skuteczniejszym rozwiązaniem jest zwykle podejście skupione na rezultatach i praktycznych zmianach, które pozwolą Ci czuć się inaczej, myśleć inaczej i zachowywać się inaczej niż dotychczas. A dzięki temu – pozwolą Ci zmienić Twoje życie łatwiej i skuteczniej.

 

Z mojej perspektywy kwestia pracy nad zmianą osobistą jest nieco podobna do nauki dowolnej innej umiejętności, np. języka obcego. Odkrycie dlaczego jeszcze nie umiesz wykorzystywać danego języka obcego jest niewątpliwie ciekawe. Jednocześnie nie pomoże Ci zbytnio w szybkim opanowaniu tego języka – tutaj skuteczniejsze mogą być inne narzędzia i metody nauki, najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb i stylu pracy. I to właśnie mogę Ci zaoferować.

 

Jeśli chodzi o „mechanikę” takiej zmiany – odkrycia współczesnej neurologii pokazują, że bardzo zaawansowane zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i funkcjonowaniu w niej mogą zajść błyskawicznie, dosłownie w ciągu ułamków sekund. Pokazują to m.in. badania neurologa V.S.Ramachandrana** nad bardzo zróżnicowaną grupą pacjentów i ochotników. Najdłuższy wymagany okres zmiany, według tego co wiemy obecnie odnośnie neurologii zmiany osobistej, zachodzi w wypadku bardzo poważnej depresji oraz niektórych uzależnień, kiedy to nastąpił zanik neuroreceptorów odpowiedzialnych w mózgu za pewne doznania i potrzeba wtedy ok. 6 tygodni do cześciowej i ok. 3-6 miesięcy do pełnej rekonstrukcji tych neuroreceptorów w mózgu. Jednakże, nawet w tych przypadkach, istnieją pojedyncze doniesienia kliniczne o ludziach dokonujących niezbędnej zmiany w ciągu kilku chwili, zamiast tygodni lub miesięcy.

 

Dlatego, z naukowego punktu widzenia, nie ma nic, co powstrzymywałoby Cię przed osiągnięciem szybkiej zmiany, także w przypadku, gdy Twoje problemy są dla Ciebie poważne i znaczące. Zresztą wątpię, byś chciał przyjść do mnie, gdybyś nie uważał ich rozwiązania za ważne. Szanując to, jak ciężkie mogły być dla Ciebie Twoje problemy i jak wiele mogły Ci przynieść bólu, szanując to jak ważne są dla Ciebie Twoje marzenia i jak zależy Ci na ich spełnieniu, mogę Ci jednocześnie powiedzieć, że jeśli zaangażujesz się w pracę nad tymi tematami, to ich zmiana jest naprawdę prosta. Niekoniecznie łatwa – może wymagać od Ciebie pewnej pracy między sesjami – ale prosta w swojej strukturze i zdecydowanie nie wymagająca wielu lat poznawania i odkrywania głębokich przyczyn.

 

*Warto pamiętać, że każda forma terapii operuję w ramach swojej metafory. Metafora ta może być bardzo użyteczna i może być bardzo ciekawa, pozostaje jednak tylko metaforą. Niezależnie czy chodzi o psychoanalityczny okres analny rozwoju, o Rodzica, Dziecko i Dorosłego z analizy transakcyjnej czy też o części podświadomości z NLP i Core Transformation – niezależnie od źródła metafory, wciaż jest to tylko mniej lub bardziej przydatna metafora, a nie „obiektywna prawda”. Warto o tym pamiętać, korzystając z tych metod.

 

** V.S. Ramachandran, S. Blakeslee, (1999) „Phantoms in the Brain”, wyd. Harper Perennial