Skuteczny Networking – Jak i gdzie możesz poznawać nowych ludzi?

Skuteczny Networking – Jak i gdzie możesz poznawać nowych ludzi?

Gdy w rozmowach i prezentacjach podkreślam przydatność skutecznego networkingu w wielu sytuacjach życiowych i biznesowych, wiele osób przybiera przerażony wyraz twarzy i pyta „Wszystko dobrze, ale jak ja mam poznawać nowych ludzi i gdzie mam ich spotkać?”

Jak – po prostu podchodząc, przedstawiając się i zaczynając rozmowę, w oparciu o wspólny kontekst w którym się znajdujecie – czasem będzie to bankiet, czasem księgarnia, czasem przystanek tramwajowy, ale zawsze jesteście w stanie znaleźć wspólny temat do rozpoczęcia rozmowy.

Gdzie – absolutnie wszędzie, pamiętając jednocześnie że lokacja wpływa na rodzaj ludzi z którymi możesz nawiązać kontakt.

Innego rodzaju osoby spotkasz w księgarni przy sekcji biznesowej, innego w dobrym klubie, jeszcze innego w osiedlowym pubie. Planuj więc odpowiednio w zależności od tego kogo chcesz poznać – zastanów się gdzie zwykle przebywa Twoja grupa docelowa i jak możesz się z nimi spotkać. Czasami może oczywiście zdarzyć się wyjątek – być może właśnie w tym małym pubie trafisz na bogatego inwestora, który akurat odwiedzał rodzinne strony i wstąpił na wieczór do knajpy w której przesiadywał w młodości – więc zawsze bądź gotowy również na taką możliwość.

Dobrym punktem spotkań są także wszelkiego rodzaju organizacje zajmujące się promocją networkingu – przykładem tego są śniadania BNI, konferencje Myśleć Jak Milionerzy organizowane przez Kamila Cebulskiego (www.kamilcebulski.pl), czy inicjatywy takie jak Stowarzyszenie Akademia Twórczego Sukcesu (www.zmieniamyswiat.pl), poświęcone gromadzeniu w jednej organizacji jak największej grupy ludzi aktywnych i dążących do rozwoju osobistego oraz biznesowego.

Również udział w konferencjach i spotkaniach branżowych wszelkiego rodzaju okazuje się być niezwykle cenny – w momencie gdy przyjmiesz odpowiednie priorytety i skupisz się przede wszystkim na poznawaniu nowych ludzi i nawiązywaniu kolejnych relacji, biorąc wiedzę jako dodatek – wartościowy, ale bynajmniej nie najważniejszy. Znam ludzi którzy potrafili na całodziennej konferencji spędzić na wykładach jedynie 30 minut – cały pozostały czas spędzili rozmawiając z innym uczestnikami i wynosząc ze spotkań ogromną bazę znajomości.

Ostatnim doskonałym źródłem kontaktów, które poruszę w tym artykule jest internet. W przeciwieństwie do powyższych punktów spotkań, internet jest często postrzegany z pewnym dystansem – wiele osób uznaje, że trudniej jest w nim nawiązać trwałe relacje. To nieprawda, ale nie sposób odkryć tego bez sprawdzenia tego samemu.

Internet daje ogromne możliwości – zarówno jeśli chodzi o łatwość dostępu do ludzi, jak i o zakres tego dostępu, umożliwiając dotarcie do ludzi do których fizycznie byłoby niezwykle trudno dotrzeć – znanych trenerów, biznesmenów, coachów.

Czasami prosta wiadomość p.t. „Bardzo dużo nauczyłem się dzięki Pańskiej pracy”, może się okazać początkiem znaczącej współpracy – sam przekonałem się o tym, kiedy dzięki jednej takiej wiadomości zostałem organizatorem polskich szkoleń jednego ze znaczniejszych brytyjskich trenerów rozwoju osobistego. Jedna wiadomość, minuta czasu, prosty wyraz szczerego uznania, dał w efekcie dobrą relację, cenne kontakty zagraniczne i możliwość współpracy na zasadzie win-win z bardzo wartościowym mentorem. To właśnie jest potęga internetu i Twoja możliwość skorzystania z niej. Działając zarówno przez kontakt bezpośredni, przez portale społecznościowe jak LinkedIn, jak i przez różnego rodzaju fora internetowe, zwłaszcza te poświęcone praktycznemu networkingowi możesz stworzyć ogromną sieć kontaktów, które z czasem umocnisz podczas spotkań osobistych.

O tym, jak wiele jest sposobów na praktyczne wykorzystanie takich znajomości nie muszę chyba pisać…