Sanktuarium

Sanktuarium (Stalking):

Technika ta pochodzi z New Code NLP i jest jedną z lepszych znanych mi metod pracy z fobiami, lękami i negatywnymi emocjami, pozwala na szybkie i skuteczne zmienienie reakcji.

Do ćwiczenia przyda się trochę miejsca – duży pokój, korytarz, itp.

Wyobraź sobie w pewnej odległości od miejsca w którym stoisz sytuację w której pojawiają się negatywne emocje które chcesz zmienić. Wyobraź ją sobie tak realistycznie, by faktycznie poczuć te negatywne uczucia bardzo wyraźnie – tak, by nie chcieć wejść do tego miejsca, nawet gdyby ktoś Ci za to płacił.

Następnie odwróć uwagę na chwilę – np. przypomnij sobie swój ostatni sen.

Teraz zbuduj sobie sanktuarium – krąg, do którego wchodzisz i budujesz tam źródło swoich najlepszych stanów, wypełniając go uczuciami – i związanymi z nimi kolorami, wrażeniami, obrazami i dźwiękami – radości, pewności siebie, bezpieczeństwa, spokoju, energii, mocy, i wszystkich innych zasobów które chcesz tam mieć. Tworzysz absolutne źródło tych zasobów i wypełniasz się nimi. Zadbaj o to by sanktuarium było naprawdę silne.

Następnie zacznij powoli iść z sanktuarium do miejsca negatywnego. Jeśli poczujesz CHOĆBY ODROBINĘ spadku uczuć z sanktuarium, od razu, BIEGIEM wracasz i ładujesz się, po czym idziesz znów – powtarzając tak często jak trzeba, aż z absolutnym luzem i pewnością siebie wejdziesz do miejsca które, kiedyś, było negatywne.

Pamiętaj, ważne w tym ćwiczeniu jest wracanie do sanktuarium przy najmniejszym spadku stanu – tu nie chodzi o 'pokazanie’ i pójście do przodu mimo wątpliwości, tylko o zbudowanie bardzo silnego stanu i wędrówkę w nim.

Gdy wykonasz sanktuarium kilka razy fizycznie, będziesz mógł je powtarzać w wyobraźni, z równą skutecznością – i zmieniać swoje ograniczenia wedle potrzeb.