Cztery szybkie metody żeby poczuć się dobrze

Cztery szybkie metody żeby poczuć się dobrze

 

Czasami nie chodzi o głęboką zmianę. Czasami po prostu chcesz na chwilę poczuć się inaczej – lepiej, przyjemniej, pewniej i spokojniej. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych, szybkich metod na to, żeby zmienić to jak się czujesz.

Jednocześnie, niech prostota tych metod Cię nie zmyli – ich potencjał jest bardzo duży, a regularnie stosowane mogą doprowadzić również do głębszych zmian. Po prostu – wyrobisz sobie nowe nawyki i częściej będziesz się lepiej czuć.

Dlatego, jeśli chcesz poczuć się lepiej…

1. Zmień pozycję swojego ciała. Wyprostuj się, podnieś wzrok, tak, żeby patrzeć odrobinę ponad poziomem horyzontu, uśmiechnij się (nawet jeśli będzie to sztuczny uśmiech – część Twojego mózgu odpowiedzialna za produkowanie hormonów szczęścia o tym nie wie). Rozluźnij swoje mięśnie – jeśli miałbyś z tym problemy, może być Ci łatwiej jeśli kilkakrotnie napniesz i rozluźnisz poszczególne części ciało. Wyprostowana i rozluźniona postawa sprawi, że do Twoich płuc, a w efekcie do mózgu, dotrze więcej tlenu, co w naturalny sposób poprawi Ci nastrój i da więcej energii. Rozluźnione ciało zapewni lepsze krążenie krwi, a uśmiech wyśle do Twoich gruczołów sygnał „jest dobrze, produkujcie hormony szczęścia”.

Sprawdź też, co stanie się jeśli zmienisz położenie swoich dłoni, stóp i głowy – te obszary są w mózgu najsilniej reprezentowane w Diagramie Penfield’a, a w efekcie zmiana ich położenia ma też najsilniejszy wpływ na to jak odczuwamy całe ciało i nasze emocje.

2. Zmień sposób oddychania – badania naukowców z uniwersytetu Harvarda potwierdziły coś, o czym od dawna wiedzieli mnisi buddyjscy z Tybetu – sposób oddychania znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Najlepszym, wg tych badań sposobem oddychania, jeśli chcemy zmienić nasz stan emocjonalny, jest oddech w rytmie 2 momenty wdechu- 1 moment przerwy – 4 momenty wydechu. Mniej znaczący jest tutaj czas poszczególnych faz oddychania, ważniejsze są ich proporcje. Przetestuj ten styl oddychania przez kilka minut i sprawdź co się stanie.

3.Rozświetl swoje życie. Zarówno biologicznie, jak i kulturowo mamy w nas wbudowaną potrzebę światła. Dlatego warto dawać sobie dużo światła, nie tylko w formie normalnego światła słonecznego, ale także w ramach rozświetlania swoich wewnętrznych wyobrażeń i przeżyć. Przetestuj to od razu – wyobraź sobie chwilę obecną i rozświetl ją mocnym i przyjemnym światłem słonecznym. Zobacz jak zmieni się Twój stan po chwili takiego rozświetlania.

4. Zmień swoje dialogi wewnętrzne – zacznij mówić do siebie głosem, który jest dla Ciebie atrakcyjny, pobudzający i sympatyczny. Zmień ich tempo, głośność, ton i wysokość, tak, żeby najbardziej Ci pasowały. Zrób to samo ze swoim „dialogiem zewnętrznym” – zacznij mówić przyjemnym tonem głosu i sprawdź jak to wpłynie na Twoje samopoczucie.