RTZ – Racjonalna Terapia Zachowań

RTZ – Racjonalna Terapia Zachowań

RTZ – Racjonalna Terapia Zachowań (Rational Behaviour Therapy/RBT) stworzona przez dr. Maxie C. Maultsby’ego to wszechstronna metoda psychologiczna, oparta na licznych badaniach naukowych oraz bogatych doświadczeniach klinicznych. Stanowi ona nie tylko wspaniały system terapeutyczny, ale również doskonałą metodę rozumienia siebie i innych.

Jednym z najważniejszych aspektów pracy wedle metody RTZ jest przekonanie „To nie fakty nas denerwują, złoszczą, zasmucają, radują, lecz to my sami denerwujemy się, złościmy, przerażamy, radujemy poprzez nasze przekonania o tych faktach.” Dlatego też RTZ przykłada dużą wagę do przekonań, jakie posiadamy i do tego, czy są one dla nas zdrowe (racjonalne).

Dobre przekonanie, wedle RTZ, spełnia co najmniej trzy (a idealnie wszystkie) spośród poniższych punktów:

  • Racjonalne przekonanie jest oparte na faktach.
  • Racjonalne przekonanie pomaga chronić zdrowie i życie.
  • Racjonalne przekonanie pomaga osiągać bliższe i dalsze cele.
  • Racjonalne przekonanie pomaga unikać najbardziej niepożądanych konfliktów z innymi lub je rozwiązywać.
  • Racjonalne przekonanie pomaga czuć się tak, jak chcemy się czuć, bez nadużywania leków, alkoholu czy innych substancji.

Jeśli przekonanie nie zgadza się z co najmniej trzema z powyższych punktów, jest ono irracjonalne (niezdrowe) i powinno zostać zmienione na lepsze.

RTZ umożliwia krótką, skuteczną interwencję, poprzez zmianę i usprawnienie przekonań, jakie wykorzystuje dana osoba. Jednocześnie, regularna praca własna przy zastosowaniu zasad poznanych dzięki RTZ umożliwia skuteczny i długotrwały rozwój własny i poprawę codziennego funkcjonowania.